• info@drshariar.com
  • 0 دیدگاه

11 راه برای اینکه دندان‌های خود را سالم نگاه دارید: از دندان‌های خود مراقبت کنید

داشتن دندان‌هایی سالم یک عمر مراقبت می‌طلبد. حتی اگر به شما گفته شده است که دندان‌های خوبی دارید، بسیار مهم است که هر روز اقدامات درستی برای مراقبت از آن‌ها و پیشگیری از مشکلات انجام دهید. این موضوع شامل دریافت محصولات مناسب مراقبت از دهان و همچنین توجه به عادات روزانه است.

1. بدون مسواک زدن به رخت خواب نروید

بر کسی پوشیده نیست که توصیه کلی این است که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. با این حال، بسیاری از ما همچنان از مسواک زدن در شب غافل هستیم. اما مسواک زدن قبل از خواب شما را از شر میکروب‌ها و پلاک‌هایی که در طول روز جمع می‌شوند خلاص می‌کند.

2. به درستی مسواک بزنید

نحوه مسواک زدن شما به همان اندازه مسواک زدن مهم است. در واقع مسواک زدن بد تقریباً به بدی مسواک نزدن است. وقت خود را صرف کنید و مسواک را با حرکات آرام و دایره‌ای حرکت دهید تا پلاک‌ها از بین بروند. پلاک برداشته نشده می‌تواند سفت شود و منجر به تجمع جرم و التهاب لثه (بیماری اولیه لثه) شود.

11 راه برای اینکه دندان‌های خود را سالم نگاه دارید  

3. از زبان خود غافل نشوید

پلاک همچنین می‌تواند روی زبان شما ایجاد شود. این نه تنها می‌تواند منجر به بوی بد دهان شود، بلکه می‌تواند منجر به سایر مشکلات سلامت دهان شود. هر بار که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، به آرامی زبان خود را مسواک بزنید.

11 راه برای اینکه دندان‌های خود را سالم نگاه دارید  

4. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

وقتی صحبت از خمیردندان به میان می‌آید، عناصر مهمتری نسبت به قدرت سفیدکنندگی و طعم‌ها وجود دارد. مهم نیست که کدام برند را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که حاوی فلوراید است.

در حالی که فلوراید توسط کسانی که نگران تأثیر آن بر سایر بخش‌های سلامت هستند، مورد بررسی قرار گرفته است اما این ماده همچنان یک عنصر اصلی در سلامت دهان و دندان است و به این دلیل است که فلوراید یک دفاع پیشرو در برابر پوسیدگی دندان است. فلوراید با میکروب‌هایی که می‌توانند منجر به پوسیدگی شوند مبارزه می‌کنند و همچنین موجب ایجاد یک سد محافظ برای دندان‌های شما می‌شود.

5. استفاده از نخ دندان را به اندازه مسواک زدن جدی بگیرید

بسیاری از کسانی که مرتب مسواک می‌زنند از نخ دندان کشیدن غافل می‌شوند. نخ دندان کشیدن فقط برای گرفتن تکه‌های کوچک غذا یا کلم بروکلی نیست که ممکن است بین دندان‌های شما گیر کند، بلکه راهی برای تحریک لثه‌ها، کاهش پلاک و کمک به کاهش التهاب در ناحیه درد است. معمولا استفاده از نخ دندان یک بار در روز برای بهره‌مندی از این فواید کافی است.

11 راه برای اینکه دندان‌های خود را سالم نگاه دارید  

6. اجازه ندهید مشکلات نخ دندان کشیدن شما را متوقف کند

نخ دندان کشیدن می‌تواند دشوار باشد، به خصوص برای کودکان خردسال و افراد مسن مبتلا به آرتریت. به جای تسلیم شدن، به دنبال ابزارهایی باشید که می‌توانند به شما در کشیدن نخ دندان کمک کنند. نخ دندان‌های آماده برای استفاده از داروخانه می‌تواند تفاوت اساسی ایجاد کند.

7. دهانشویه را در نظر بگیرید

تبلیغات باعث می‌شود که دهانشویه برای سلامت دهان و دندان ضروری به نظر برسد، اما بسیاری از مردم از آن صرف‌نظر می‌کنند زیرا نمی‌دانند چگونه کار می‌کند. دهانشویه از سه طریق کمک می‌کند: الف) میزان اسید موجود در دهان را کاهش می‌دهد ب) نواحی سخت مسواک زدن در داخل و اطراف لثه‌ها را تمیز می‌کند و ج) به دندان‌ها مواد معدنی می‌رساند. دهانشویه‌ها به عنوان یک ابزار کمکی برای کمک به تعادل همه چیز مفید هستند. به‌ویژه در کودکان و افراد مسن، که توانایی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ممکن است گزینه ایده‌آل نباشد، دهانشویه مفید است. از دندانپزشک خود برای دریافت توصیه‌های خاص مرتبط با دهانشویه کمک بخواهید. برندهای خاص برای کودکان و کسانی که دندان‌های حساسی دارند بهترین گزینه هستند. دهانشویه با نسخه نیز موجود است.

8. آب بیشتری بنوشید

آب همچنان بهترین نوشیدنی برای سلامت کلی شما از جمله سلامت دهان و دندان است. همچنین، به عنوان یک قانون کلی، نوشیدن آب بعد از هر وعده غذایی توصیه می‌شود. نوشیدن آب می‌تواند به شستن برخی از اثرات منفی غذاها و نوشیدنی‌های چسبنده و اسیدی کمک کند.

9. میوه‌ها و سبزیجات ترد بخورید

غذاهای فست فود به راحتی در دسترس هستند، اما برای دندان‌های شما چندان مناسب نیستند. خوردن محصولات تازه و ترد نه تنها حاوی فیبر سالم بیشتری است، بلکه بهترین انتخاب برای دندان شما نیز می‌باشد. به والدین باید توصیه کرد که بچه‌هایشان را در سنین پایین‌تر به خوردن غذاهای سفت‌تر و جویدن تشویق کنند. بنابراین سعی کنید از مواد فرآوری شده بیش از حد نرم پرهیز کنید، از بریدن اشیا به قطعات کوچک خودداری کنید و فکتان را به کار بیاندازید!

10. غذاهای شیرین و اسیدی را محدود کنید

در نهایت، قند در دهان به اسید تبدیل می‌شود که می‌تواند مینای دندان شما را فرسایش دهد. این اسیدها هستند که منجر به پوسیدگی دندان می‌شوند. میوه‌های اسیدی، چای و قهوه نیز می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند. در حالی که لزوماً مجبور نیستید از چنین غذاهایی به طور کامل اجتناب کنید اما مراقب بودن ضرری ندارد.

11. حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید

عادات روزمره شما برای سلامت کلی دهان شما بسیار مهم است. با این حال، حتی وظیفه‌شناس‌ترین مسواک‌زن‌ها و نخ‌دندان‌کش‌ها نیز باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنند. شما باید حداقل دو بار در سال برای تمیز کردن و معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک نه تنها می‌تواند جرم را از بین ببرد و به دنبال پوسیدگی بگردد، بلکه می‌تواند مشکلات بالقوه را نیز تشخیص دهد و راهکارهای درمانی ارائه دهد.

برخی از شرکت‌های بیمه دندانپزشکی حتی معاینات مکرر دندانپزشکی را پوشش می‌دهند. اگر این نوع بیمه را دارید، از آن بهره ببرید. انجام این کار به ویژه در صورت داشتن سابقه مشکلات دندانی مانند التهاب لثه یا پوسیدگی‌های مکرر مفید است.

ارسال دیدگاه